Strona główna
Centrum Pro Bono (ang. clearinghouse) jest rozwiązaniem instytucjonalnym zaproponowanym podczas spotkań nt. działalności pro publico pono prawników, które odbyło się 22 czerwca 2007 r. w Trybunale Konstytucyjnym.
Centrum Pro Bono ma być odpowiedzią na potrzebę dalszego rozwoju pomocy prawnej pro bono w Polsce.
Aktualności
- 25. Pro Bono Roundtable i szkolenie dla organizacji pozarządowych
- 24. Pro Bono Roundtable i szkolenie dla NGO
- Mec. Radosław Baszuk został Laureatem XXI edycji Konkursu Prawnik Pro Bono
- European Pro Bono Week
- 22. Pro Bono Roundtable i szkolenie dla NGO
Historia Centrum Pro Bono
Projekt rozwoju pomocy prawnej pro publico bono w Polsce jest wynikiem spotkań osób zaangażowanych w działalność publiczną związaną ze współpracą ze środowiskami prawniczymi. W szczególności nad jego koncepcją pracowały następujące osoby:
dr Filip Czernicki – Prezes Fundacji Uniwersyteckich Poradni Prawnych,
Ewa Konczal – wówczas: Country Director w Fundacji Ashoka,
adw. Agnieszka Wardak – kancelaria Dentons,
dr hab. Adam Bodnar – wówczas: Sekretarz Zarządu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, obecnie: Minister Sprawiedliwości
Od lutego 2023 roku koordynatorem projektu jest Mateusz Fedeńczuk.
Czym jest Centrum Pro Bono?
Centrum Pro Bono wspiera organizacje pozarządowe w zakresie poszukiwania bezpłatnej pomocy prawnej i wsparcia merytorycznego od ekspertów prawnych, a także koordynuje komunikację między organizacjami a kancelariami i dostarcza prawnikom propozycje spraw i projektów pro bono.
Polskie organizacje pozarządowe funkcjonują w gąszczu przepisów podatkowych, prawa cywilnego, handlowego, ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, prawa pracy czy prawa administracyjnego. Często potrzebują fachowej wiedzy prawnika, aby rozwiązać dany problem lub kontynuować z powodzeniem projekt. Prawnicy z kancelarii działających w programie Centrum Pro Bono udzielają takiej pomocy. Ponadto są gotowi wesprzeć organizację wiedzą ekspercką z zakresu zarządzania zespołem, kreowania budżetu, stworzyć opinię prawną na temat danego zagadnienia prawnego, napisać opinię przyjaciela sądu, współtworzyć lub tworzyć raport ekspercki związany z tematyką prawną, a także poprowadzić wykład czy warsztat.
Centrum Pro Bono nawiązuje także współpracę ze szkołami publicznymi i niepublicznymi w zakresie przeprowadzania projektów edukacji prawnej.
Dlaczego Centrum Pro Bono?
- osoby zaangażowane w budowę i funkcjonowanie Centrum Pro Bono dobrze znają organizacje pozarządowe i specyfikę trzeciego sektora, dzięki czemu są w stanie trafnie ocenić sprawy, z którymi zwracają się organizacje i zweryfikować, które z nich wymagają pomocy kancelarii prawnej;
- większość dużych firm prawniczych dysponuje odpowiednimi zasobami, pozwalającymi na zajęcie się sprawami pro bono, oraz ma chęć angażowania się w działalność pro publico bono, przy czym często brakuje im czasu na koordynację takich działań, dlatego Centrum Pro Bono wspiera też kancelarie w zakresie koordynacji projektów pro bono na rzecz organizacji pozarządowych;
- dzięki Centrum Pro Bono kancelarie uczestniczące w programie otrzymują gotowy produkt, czyli konkretne zagadnienie prawne/projekt współpracy, oraz niezbędne dokumenty;
- kancelarie mają dostęp do znajdującej się na panelu internetowym listy spraw, z której mogą wybrać sprawę najbardziej odpowiadającą specjalizacji danej kancelarii i wizerunkowi firmy.
Centrum Pro Bono to program Fundacji Uniwersyteckich Poradni Prawnych.
Działalność Centrum Pro Bono jest współfinansowana przez darowizny uczestniczących w programie kancelarii.
Każda wpłata na rzecz Centrum Pro Bono jest ceniona i służy głównie udoskonalaniu działań koordynacyjnych, dotarciu do jak największej liczby potrzebujących organizacji pozarządowych, oraz wsparciu kancelarii prawnych w zakresie pozyskiwania ciekawych i stanowiących wyzwanie projektów pro bono.
Wpłaty na działalność Centrum Pro Bono prosimy kierować na nr konta w Banku Pekao S.A.:
87 1240 1024 1111 0000 0269 4777
Fundacja Uniwersyteckich Poradni Prawnych
ul. Szpitalna 5 lok. 5
00-031 Warszawa
Fundacja ma status organizacji pożytku publicznego,
zachęcamy do wpłat z tytułu 1,5% podając nasz nr KRS: 0000115603